biography

English . Polski . Español . русский . 한국어 . Hungarian

Wychwalany przez krytyków w Europie i w Stanach Zjednoczonych za swój liryzm, intensy- wność gry i wirtuozerię, pianista Martin Labazevitch wystąpił na licznych scenach koncertowych i festiwalach w Polsce, Ukrainie, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Republice Południowej Korei oraz w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał dyplomy i wyróżnienia na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych w Stanach Zjednoczonych, Japonii i w Hiszpanii, jak również liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak Nagroda Honorowego Ambasadora miasta Stalowa Wola w Polsce,  Nagroda Riny Menashe w Izraelu, stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz Nagrodę Harolda Bauera dla najbardziej obiecującego pianisty w Manhattan School ofMusic.

Urodzony w Polsce pianista Martin Labazevitch studiował w Państwowym Konserwatorium w Odessie na Ukrainie u Anatolija Kardaszewa, po czym wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jest absolwentem Manhattan School of Music w Nowym Jorku, gdzie uczyl się pod kierunkiem Niny Svetlanovej i potem u kubańskiego wirtuoza Horacio Gutierreza, który po dzień dzisiejszy jest jego największą inspiracją. Obecnie kończy studia doktoranckie pod kierunkiem Jose Ramos Santana w Washington DC. Współpracował i pobierał lekcje mistrzowskie u tak znakomitymch artystów jak Dmitri Bashkirov, Lazar Berman, Bella Davidovich, Philippe Entremont, Stephen Hough, Ruth Laredo, Nikolai Petrov, oraz Earl Wild. Wspólpracował również i występował ze współczesnymi kompozytorami, takimi jak; Richard Danielpour, Jan Radzyński, Haskel Small i Lukas Foss.

Jego występy były transmitowane przez stacje radiowe w Nowym Jorku , Philadelphii i  Chicago, jak również stacje radiowe i telewizyjne w Polsce i na Litwie. Jako solista występował z orkiestrami w Hiszpanii, Polsce, na Litwie, w Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Martin Labazevitch jest również członkiem-założycielem tria fortepianowego im. Paderewskiego (Pad- erewski Trio), zespołu składającego się z polskich muzyków, który przez cały okres swojego istnienia pracował pod kierunkiem nieżyjącego już Isidora Cohena, członka Juilliard String Quertet i Baux Arts Trio. Debiut Trio im.Paderewskiego w Carnegie Hall był wychwalany przez krytyków czasopisma "Strad" jako "... żywiołowy, wielopłaszczyznowy, ...porywający od pierwszej do ostatniej nuty".

W ostatnim czasie pianista koncertował między innymi w Polsce z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Rzeszowską i Orkiestrą Kameralną im. Lutoslawskiego, na Litwie i w Polsce z Wileńskim Kwartetem Smyczkowym, w Wileńskiej Filharmonii Narodowej, a także wystąpił na konferencji Tedmed w Kennedy Center w Waszyngtonie. Jako solista i kameralista, Martin Labazevitch występuje regularnie w głównych miastach Hiszpanii, Polskii i  Stanów Zjednoczonych. Jako zwycięzca konkursu Fundacji La Gesse koncertował w Carnegie Hall w Nowym Jorku jak również z orkiestrą uniwersytecką CUA Symphony Orchestra w Washington DC, jako zwycięzca konkursu koncertów fortepianowych.

W 2015 roku Martin wydal swoją pierwszą komercyjną płytę dla amerykańskiej wytwórni Delos, z utworami Fryderyka Chopin na fortepian i orkiestrę. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej poprowadziła Ewa Strusińka. Płyta otrzymała bardzo entuzjastyczne recenzje w Polsce, U.S.A i Francji. Fanfare Magazine napisał: “Martin Labazeitch gra Chopina płynnie i przekonywująco, utrzymując pełną kontrolę nad każdym dźwiękiem. Jego wyczucie rubato i sposób frazowania są imponujace."

The American Record Guide:  “Labazevitch gra oba 'concertos' z ognistą pasją, potrafi budować napięcie poprzez kontrolę tempa, podczas gdy orkiestra i dyrygent w naturalny sposób dostosowują się do jego stylu i rytmu. Wyborny pianista!" ConcertoNet, "W godny podziwu sposób unika przesady w zakończeniu chopinowskiego Allegro vivace i gra z błyskotliwą prezycją, która może rywalizować nawet ze stylem Artura Rubinsteina"

Martin Labazevitch jest współinicjatorem konkursu dla młodych pianistów Rosalyn Tureck International Piano Competition w NowymJorku jak również festiwalu muzycznego Puerto Rico International Piano Festival w San Juan.

back to top